website hits Gymnastics Zone: Napa compulsory gymnasts open season in the River City

Sunday, September 17, 2017

Napa compulsory gymnasts open season in the River City



The three compulsory teams from the Gymnastics Zone opened their season at the River City Classic, hosted by Elevate Gymnastics of Elk Grove.  The season opener is always an exciting day for any gymnast - level four and five gymnasts are getting back into the swing of things, hoping to break personal records and to help their team earn a place in the top three.  Level three gymnasts, a good portion of them only in first or second grade, come to the competition floor with wide eyes wondering what they’ve gotten themselves into while hundreds of people watch from the crowd. 
Somehow, with the help of their coaches, they all gather their composure and step out onto the floor to show their stuff.  The girls from the Gymnastics Zone showed Elk Grove that their hard work pays off with many awards earned.

The results are as follows:

Level 3 Team:
Younger Age Division
Zuleihka Smith – first on vault, second on bars, second on beam, second on floor and first all-around with a score of 35.800.
Rue Holden – second on vault, first on bars, first on beam, third on floor and second all-around with a score of 35.200.
Quinn Renaudin – second on vault, eighth on bars, seventh on beam, first on floor and third all-around with a score of 32.525.
Olive Loose – fifth on vault, fourth on bars, fourth on beam, (scratched floor).
Claire Appleby – seventh on vault, seventh on bars, fourth on beam, (scratched floor).

Middle A Age Division
Emma Riggs – fifth on vault, second on bars, second on beam, third on floor and second all-around with a score of 36.425.
Avinlea Bicknel – sixth on vault, sixth on bars, third on beam, first on floor and third all-around with a score of 35.775.
Sophia Ambrosini – third on vault, third on bars, sixth on beam, second on floor and fourth all-around with a score of 35.725.
Fatima Smith – fourth on vault, fourth on bars, fourth on beam, fifth on floor and fifth all-around with a score of 35.525.
Maddie Seller – second on vault, fifth on bars, fifth on beam, (scratched floor).

The Level 3 team finished second with a score of 109.375


The following Level 3 gymnasts earned an all-around score of 34.500 or greater and qualified for State Championships to be held in Vallejo in November:  Zuleihka Smith, Rue Holden, Emma Riggs, Avinlea Bicknel, Sophia Ambrosini and Fatima Smith.


Level 4 Team:
Younger Age Division
Katilyn Conway – fifth on vault, first on bars, ninth on floor and third all-around with a score of 35.075.
Arianna Deibert – fourth on vault, fifth on floor and fourth all-around with a score of 35.025.
Lily Turner – eighth on bars, sixth on beam and eighth all-around with a score of 34.550.
Kate Parker – first on vault, eighth on floor and fourteenth all-around with a score of 34.125.

Middle A Age Division
Isabella Moore – fifth on vault, first on bars, fourth on floor and sixth all-around with a score of 36.025.
Nicole Patterson – ninth on beam and thirteenth all-around with a score of 34.200.
Keira O’Callahan – seventh on floor and fifteenth all-around with a score of 33.850.
Kaylee Costella – fifth on vault and twenty-first all-around with a score of 32.675.
Xochi Huang-Faletti – twenty-fourth all-around with a score of 30.075.

The Level 4 team placed 5th in the competition with a score of 107.475.

The following Level 4 gymnasts earned an all-around score of 34.500 or greater and qualified for State Championships to be held in Roseville in November: Kaitlyn Conway, Arianna Deibert, Lily Turner and Isabella Moore .


Level 5 Team:
Younger Age Division
Kaliea Abernathy – sixth on bars, seventh on beam, eighth on floor and sixth all-around with a score of 35.625.

Middle A Age Division
Makenzie Madsen – third on vault, eighth on bars, first on beam, fifth on floor and second all-around with a score of 37.075.
Sade Muessel – fourth on vault, first on bars, third on beam, eighth on floor and third all-around with a score of 36.900.
Coralea Wright – eighth on vault, second on bars, eighth on beam, ninth on floor and seventh all-around with a score of 35.775.
Brynna Cohee – fifth on vault, (scratched bars), eighth on beam.

Middle B Age Division
Mia Sellick – third on vault, (scratched floor).


Older Age Division

Samantha Willingham – fifth on vault, sixth on beam and tenth all-around with a score of 33.550.

The Level 5 team placed second with a score of 110.550.

The following Level 5 gymnasts earned an all-around score of 32.000 or greater and qualified for State Championships to be held in San Mateo in November:  Kaliea Abernathy, Makenzie Madsen, Sade Muessel, Coralea Wright and Samantha Willingham.


All three teams will compete again this weekend at The Begonia by the Beach Invitational held at the Kaiser Permanente Arena in Santa Cruz, hosted by Santa Cruz Gymnastics.

No comments:

Post a Comment

Please leave us a comment - we love to know what you think!