website hits Gymnastics Zone: March 2016

Wednesday, March 30, 2016

Gymnastics Zone Boys Team home to their first State Champion



The Gymnastics Zone Boys Junior Olympic Team led by head coach Mike Terhorst.  The boys competed in USA Gymnastics Mens Level 4 and 5 State Championships on March 12 & 13 hosted by and held at Performance Gymnastics in San Luis Obispo and returned from San Luis Obispo with a two-event state champion, a qualifier to the State All-Star Team and another notch in their belts as second place boys team in Northern California. 

The results are as follows:

Level 4 Team
Younger age Division
Gabriel Deeik – seventh on pommel and fourteenth all-around with a score of 53.300.

Middle age division
Riley Grinnell
– seventh on floor, eighth on pommel, fourth on rings and twelfth all-around with a score of 55.800.

Thomas Malloy – fifth on pommel, ninth on vault, eighth on high bar and fourteenth all-around with a score of 55.600.
Ethan Exum – sixth on parallel bars and fifteenth all-around with a score of 55.500.
Mario Delanni – seventh on rings, eighth on parallel bars and sixteenth all-around with a score of 55.100.
Orion Seal – ninth on vault and tied for eighteenth all-around with a score of 54.600.
Leonardo Deeik – eighth on pommel and tied for eighteenth all-around with a score of 54.600.

Older age division
Matthew Payne –twentieth all-around with a score of 53.400.
Logan Nations – twenty-second all-around with a score of 50.200.


Level 5 Team

9 year age Division
Petar Zivkovic – second on floor, second on pommel, third on high bar and third all-around with a score of 60.200.

11 year age Division
Lukas Rieken –fifth on floor, fifth on pommel, sixth on rings, fifth on vault, second on high bar and fifth all-around with a score of 58.750.
Liam Wallace Harper –fourth on floor, sixth on pommel, third on vault, ninth on parallel bars, fifth on high bar and seventh all-around with a score of 58.250.
Eamonn Weinstock –sixth on pommel, sixth on vault and fourteenth all-around with a score of 54.550.

12+ year age Division
Noah Pack –first on floor (State Champion), first on pommel (State Champion), second on vault, third on high bar and third all-around with a score of 59.900.
Emilio Delanni – sixth on vault and sixteenth all-around with a score of 53.100.

The level 5 team placed second with a score of 176.900.

Zivkovic, Rieken, Harper and Pack qualified for Regional competition April 6-10 at Region 1 Championships to be held at the Santa Clara Convention Center.  Pack will compete on the Regional All-Star Team representing Northern California.  The boys will compete against qualifiers from Northern California, Southern California, Nevada, Arizona and Utah.

Wednesday, March 23, 2016

Gymnastics Zone’s optional gymnasts finish regular season competition

The Level 6 and 7 Junior Olympic Optional Teams from the Gymnastics Zone wrapped up their regular season competition at the Novato Classic on March 12th held at Novato Gymnastics.

The results are as follows:

Level 6 Team
Senior A Age Division
Ashley Gilbert –third on vault, ninth on bars, third on beam, fifth on floor and third all-around with a score of 35.975.


Level 7 Team
Haley, Maddison, Kristina, Shannon
& Ashlyn with their second place
team trophy
Junior A age division
Ashlyn Parlett – second on vault, fourth on bars, fifth on beam, seventh on floor and fourth all-around with a score of 36.700.
Camille Silva – sixth on vault, ninth on bars, ninth on floor and ninth all-around with a score of 34.100.


Junior B age division
Maddison Fernandez – third on vault, first on bars and fourth all-around with a score of 35.700.
Haley Corrigan – sixth on vault, ninth on bars, sixth on beam and tenth all-around with a score of 35.300.
Shannon Sowersby –third on bars and thirteenth all-around with a score of 34.125.


Senior A age division
Kristina Meno –first on vault (scratched all other events due to injury).


The level 7 team finished in second place with a score of 108.525.


The level 6 and 7 teams will compete in their USA Gymnastics State Championships at the Robert Livermore Community Center on April 2 & 3 – the level 7 team members will be vying for spots at USA Gymnastics Region 1 Championships in Chandler, AZ later in April.

Monday, March 21, 2016

Gymnastics Zone Xcel wrap up regular season with Flower Power



The Xcel competitive teams from the Gymnastics Zone wrapped up their regular season competition on March 12 & 13 at the Flower Power Invitational at Technique Gymnastics in Rancho Cordova.

The results are as follows:

Xcel Bronze Team

Younger age division
Tate Renaudin – first on vault, sixth on bars, eighth on floor and seventh all-around with a score of 36.525.
Isabelle Grace – sixth on vault, seventh on beam, third on floor and twelfth all-around with a score of 35.225.

Middle age division
Chloe Barrett – second on vault, first on bars, ninth on beam, sixth on floor and second all-around with a score of 37.600.
Alexia Oltramare – second on vault, seventh on bars, third on beam, second on floor and fourth all-around with a score of 37.425.
Beverly Bolen – ninth on vault, third on bars, fourth on floor and ninth all-around with a score of 36.450.

Older age division
Hannah Jonas – sixth on vault, first on bars, first on beam, second on floor and first all-around with a score of 37.925.
Lauren Barrett – fourth on vault, second on bars, first on beam, third on floor and second all-around with a score of 37.875.
Natalie Wetzel –sixth on vault, third on bars, ninth on floor and eighth all-around with a score of 36.450.
Ruby Reate – ninth on vault, ninth on bars, sixth on floor and ninth all-around with a score of 35.850.
The Xcel Bronze Team came in first place with a score of 113.975.


Xcel Silver Team

Middle A age division
Georgia Morris –second on vault, first on bars, second on beam, second on floor and first all-around with a score of 38.225.
Taylor Buchanan – fifth on vault, seventh on floor and eighth all-around with a score of 36.325.
Evelyn Gillis –eight on vault, ninth on floor and eleventh all-around with a score of 35.450.


Middle B age division
Marin Hartless – seventh on vault, seventh on bars and eleventh all-around with a score of 35.725.


Senior age division
Kate Nations – fourth on vault, third on bars, third on beam, third on floor and second all-around with a score of 37.700.
Katie Smircich – fourth on vault, sixth on bars, fifth on beam and sixth all-around with a score of 37.150.
Olivia McDonald – seventh on vault, ninth on bars and eleventh all-around with a score of 36.750.
Paige Moore – ninth on vault, ninth on beam and fourteenth all-around with a score of 35.775.


The Silver Xcel Team came in third place with a score of 113.325.


Xcel Gold Team


Younger age division
Celeste Calderon – first on vault, fourth on bars, third on beam, second on floor and second all-around with a score of 36.175.


Middle A age division
Mia Meadows – first on vault, first on bars, first on beam, first on floor and first all-around with a score of 38.025.
Samantha Patterson – second on vault, eighth on floor and ninth all-around with a score of 34.125.
Alexi Rosenbrand – fourth on vault, fifth on beam, third on floor and twelfth all-around with a score of 34.025.


Middle B age division
Grace Christman – fourth on vault, second on bars, fifth on beam, second on floor and second all-around with a score of 37.250.
Mia Renteria – second on vault, third on bars, seventh on beam, fifth on floor and third all-around with a score of 36.850.
Amber Elias – third on beam and ninth all-around with a score of 35.650.
Sofie Miner – ninth on vault, seventh on floor and eleventh all-around with a score of 34.575.


Older age division
Sofia Leonardini – eighth on vault, sixth on bars, eighth on beam eighth on floor and seventh all-around with a score of 35.475.

The Gold Xcel Team came in third place with a score of 112.500.


Xcel Platinum Team

Younger age division
Adaline Hanes – ninth on vault, first on bars, third on beam, fourth on floor and second all-around with a score of 36.750.
Livia Hedberg – eighth on vault, third on bars, fifth on beam, sixth on floor and third all-around with a score of 36.550.
Emmilia Moy – ninth on vault, sixth on bars, fourth on beam and sixth all-around with a score of 35.675.
Jordan Whitehead – fifth on vault, sixth on beam, eighth on floor and seventh all-around with a score of 35.600.
Reese Larson – fifth on vault, seventh on beam, fifth on floor and eighth all-around with a score of 35.275.
Emily Travis – fourth on bars, seventh on floor and tenth all-around with a score of 35.025.
Eliana Lawson – ninth on floor and eleventh all-around with a score of 34.125.
Casey LeTourneau – seventh on vault and twelfth all-around with a score of 34.100.

Older age division
Jena Knoblock –first on vault, fifth on beam, eighth on floor and eighth all-around with a score of 34.550.


The Xcel teams will compete again on April 2 & 3 at the Xcel North State Championships, at Accel Gymnastics in Burlingame. 

Tuesday, March 8, 2016

Zone’s optional gymnasts prove themselves at homecoming



The Junior Olympic Optional Teams from the Gymnastics Zone did not have far to go to attend their last competition because it was their second home, where most of the girls spend more hours than they do at home – the Gymnastics Zone here in Napa.  The fifteen girls were welcomed by their home crowd and proved that they had what it takes to beat the competition with many of the girls earning season personal best scores.

The results are as follows:

Level 6 Team
Ashley, level 6,
performs her floor routine
Older Age Division
Ashley Gilbert –third on vault, third on bars, first on beam, third on floor and first all-around with a score of 35.725.


Level 7 Team
Younger age division
Ashlyn Parlett –second on vault, first on bars, first on beam, first on floor and first all-around with a score of 37.925.
Level 7 Team accepts their
first place trophy

Middle age division
Maddison Fernandez  – third on vault, first on bars, second on beam, third on floor and first all-around with a score of 37.150.
Haley Corrigan – eighth on vault, eighth on bars, eighth on beam, seventh on floor and eighth all-around with a score of 35.275.
Shannon Sowersby – eleventh all-around with a score of 32.850.

Older age division
Kristina Meno – third on vault, third on bars, seventh on beam, third on floor and fourth all-around with a score of 35.100.
Ashlyn, who swept the
younger division level 7's
with Coach Cassie and
the First place team trophy

The level 7 team was awarded the first place team trophy with a score of 110.675.


Level 8 Team
Younger age division
Rosie Urquhart – third on vault, second on bars, second on beam, eighth on floor and second all-around with a score of 36.650.


Level 9 Team

All age division
Blake Gozashti –first on vault, first on bars, third on beam, first on floor and first all-around with a score of 35.500.
Katy Cordeiro – fourth on vault, second on bars, fifth on beam, seventh on floor and fourth all-around with a score of 32.375.
Level 8, 9 & 10 girls are ready to compete!
Olivia Stewart (vault, beam and floor specialist) – fourth on vault, first on beam and fifth on floor.
Ariana Roberston (vault, bars and floor specialist) – second on vault, third on bars and third on floor
Savannah Nied (floor specialist) – second on floor


Level 10 Team
All age division
Thea Michovsky – first on vault, first on bars, first on beam, first on floor and first all-around with a score of 34.150.

The level 8/9/10 team was awarded the third place trophy with a score of 106.700.


The level 6 and 7 teams will compete March 12 & 13 at the Novato Classic at Novato Gymnastics.  The Level 8, 9 and 10 teams will compete next on March 19 & 20 at their State Championships in Roseville.

Portions of the meet featuring the Zone teams are available for viewing at www.napagymnasticszone.com/p/meet-videos .

Gymnastics Zone Xcel Teams celebrate Homecoming at the Napa Valley Invitational



The Xcel competitive teams from the Gymnastics Zone enjoyed the support of their hometown crowd this weekend as they took part in the Napa Valley Invitational.

The results are as follows:




Xcel Bronze Team

Younger age division
Tate Renaudin – second on vault, fourth on bars, ninth on beam, seventh on floor and seventh all-around with a score of 36.400.
Isabelle Grace – eighth on beam, fifth on floor and ninth all-around with a score of 35.425.

Middle A age division
Chloe Barrett – fourth on vault, first on bars, third on beam, third on floor and third all-around with a score of 37.200.

Middle B age division
Alexia Oltramare – first on vault, third on bars, second on beam, second on floor and first all-around with a score of 36.900.
Beverly Bolen – fifth on vault, second on bars, eighth on beam, second on floor and second all-around with a score of 36.425.

  
Older age division
Hannah Jonas – third on vault, first on bars, fifth on beam, first on floor and first all-around with a score of 38.075.
Lauren Barrett – eighth on vault, second on bars, second on beam, sixth on floor and fifth all-around with a score of 37.250.
Natalie Wetzel – seventh on vault, sixth on bars, seventh on beam, fifth on floor and sixth all-around with a score of 36.700.
Ruby Reate – second on vault, ninth on bars, seventh on floor and eighth all-around with a score of 36.050.

The Xcel Bronze Team was awarded the second place trophy with a score of 112.800.


Xcel Silver Team

Younger age division
Georgia Morris – fourth on vault, seventh on bars, fifth on beam, third on floor and fifth all-around with a score of 37.150.
Taylor Buchanan – sixth on vault, ninth on beam and tenth all-around with a score of 35.450.

Middle age division
Marin Hartless fifth on vault, second on bars, third on floor and fourth all-around with a score of 36.325.
Evelyn Gillis seventh on vault, eighth on bars, fifth on beam, third on floor and fourth all-around with a score of 36.325.

Older age division
Kate Nations – first on vault, first on bars, first on beam, first on floor and first all-around with a score of 37.475.
Katie Smircich – second on vault, fourth on bars, fourth on beam, fourth on floor and third all-around with a score of 37.025.
Paige Moore – ninth on vault, sixth on bars, fifth on beam, second on floor and fifth all-around with a score of 36.175.
Olivia McDonald – third on vault, seventh on bars and eleventh all-around with a score of 34.725.


The Silver Xcel Team was awarded the third place trophy with a score of 111.825.


Xcel Gold Team

Middle A age division
Mia Meadows – first on vault, seventh on bars, fourth on bars, first on floor and first all-around with a score of 37.225.
Celeste Calderon – third on vault, ninth on bars, ninth on beam, second on floor and fifth all-around with a score of 36.600.
Samantha Patterson – second on vault and thirteenth all-around with a score of 33.975.

Middle B age division
Mia Renteria – fifth on vault, second on bars, second on beam, seventh on floor and second all-around with a score of 36.450.
Grace Christman – second on vault, eighth on bars, fifth on beam, third on floor and fourth all-around with a score of 35.800.
Alexi Rosenbrand – seventh on vault, seventh on beam, fifth on floor and tenth all-around with a score of 34.375.

Older age division
Sofia Leonardini – fourth on vault, fifth on bars, seventh on floor and fifth all-around with a score of 35.900.
Sofie Miner – sixth on vault, ninth on bars, eighth on beam and eleventh all-around with a score of 35.500.
Amber Elias – eighth on bars and thirteenth all-around with a score of 34.550.

The Gold Xcel Team was awarded the second place trophy with a score of 110.575.


Xcel Platinum Team

Younger age division
Adaline Hanes – second on bars, seventh on beam, seventh on floor and sixth all-around with a score of 35.525.
Livia Hedberg – second on bars, eight on beam and seventh all-around with a score of 35.200.
Jordan Whitehead – seventh on vault, seventh on bars, fourth on floor and eighth all-around with a score of 35.100.
Emily Travis – fourth on vault, sixth on bars, fifth on floor and eighth all-around with a score of 35.100.
Reese Larson – sixth on beam, eighth on floor and tenth all-around with a score of 34.675.
Emmilia Moy – seventh on vault, ninth on beam, sixth on floor and eleventh all-around with a score of 34.575.
Casey LeTourneau – second on vault and twelfth all-around with a score of 33.150.

Older age division
Jena Knoblock – fifth on vault, ninth on bars, eighth on floor and eighth all-around with a score of 32.600.


Xcel Diamond Team

All-age division
Ali O’Day – second on vault, second on bars, third on beam, third on floor and second all-around with a score of 34.175
Shanna Hunt – third on vault, third on bars, second on beam, second on floor and third all-around with a score of 34.100.


The Xcel Platinum/Diamond Team was awarded the third place trophy with a score of 106.625.

The Xcel teams will compete again on March 12 & 13 at the Novato Classic held at Novato Gymnastics.

Portions of the meet featuring the Zone teams are available for viewing at www.napagymnasticszone.com/p/meet_videos .