website hits Gymnastics Zone

Tuesday, February 14, 2017

Gymnastics Zone Xcel Teams compete at Surf Classic



The Xcel competitive teams from the Gymnastics Zone competed on February 4th and 5th at the Ohana Surf Classic at the Santa Cruz County Fairgrounds in Watsonville, hosted by Ohana Gymnastics of Santa Cruz.

The results are as follows:

 

Xcel Bronze Team

Younger age division
Emma Townsend – first on vault, second on bars, sixth on beam, first on floor and first all-around with a score of 37.100.
Ella Gomez – first on vault, third on bars, fifth on beam, third on floor and second all-around with a score of 36.900.
Ella Kenny – third on vault, first on bars, second on floor and third all-around with a score of 36.325.
Sofia Cotant – fifth on vault, sixth on bars, second on beam, fifth on floor and fourth all-around with a score of 36.225.

Older age division
Camila Macajola – first on vault, second on bars, second on beam, first on floor and first all-around with a score of 38.000.
Maggie Derr – second on vault, third on bars, sixth on beam, sixth on floor and third all-around with a score of 37.100.
Isabelle Grace – third on vault, eighth on bars, fourth on beam, third on floor and fifth all-around with a score of 36.650.



Xcel Silver Team

Older age division
Natalie Wetzel – second on vault, seventh on bars, sixth on beam and sixth all-around with a score of 36.000.
Alexia Oltramare – ninth on vault, fifth on bars, seventh on beam and eighth all-around with a score of 35.400.


 
Xcel Gold Team

Younger age division
Chloe Barrett – third on vault, fifth on bars, third on beam, seventh on floor and third all-around with a score of 36.275.
Georgia Morris – fifth on vault, third on bars, eighth on beam and fifth all-around with a score of 35.650.
Evelyn Gillis – ninth on vault, seventh on beam, sixth on floor and tenth all-around with a score of 34.575.
Calla Miner – ninth on beam and twelfth all-around with a score of 34.100.

Middle age division
Hannah Jonas – first on vault, first on bars, first on beam, third on floor and first all-around with a score of 37.575.
Lauren Barrett – seventh on vault, third on bars, sixth on beam and third all-around with a score of 36.075.

Older age division
Samantha Patterson – third on vault, fifth on bars, eighth on beam, second on floor and third all-around with a score of 36.200.
Katie Smircich – fifth on vault, first on bars, third on beam and fourth all-around with a score of 35.750.
Alexi Rosenbrand – eighth on vault, eighth on bars, fourth on beam, sixth on floor and fifth all-around with a score of 35.425.
Amber Elias – ninth on vault, ninth on bars, sixth on beam and ninth all-around with a score of 34.925.
Paige Moore – sixth on vault, seventh on floor and eleventh all-around with a score of 34.700.
Kate Nations – eighth on floor and fourteenth all-around with a score of 33.200.


Xcel Platinum Team

Younger age division
Emmilia Moy – fifth on vault, fourth on bars, fifth on beam, first on floor and first all-around with a score of 36.375.

Livia Hedberg – second on vault, sixth on bars, sixth on beam, third on floor and fourth all-around with a score of 36.175.
Mia Meadows – first on vault, ninth on bars, seventh on beam, second on floor and sixth all-around with a score of 35.650.

Reese Larson third on vault, ninth on bars, fourth on beam, seventh on floor and seventh all-around with a score of 35.575.

Older age division
Jordan Whitehead – first on vault, first on bars, third on beam, second on floor and first all-around with a score of 36.800.
Mia Renteria – seventh on bars, ninth on beam, fourth on floor and seventh all-around with a score of 33.875.
Eliana Lawson – ninth on vault, fourth on beam, sixth on floor and ninth all-around with a score of 33.375.


The Xcel teams will compete next at their homecoming – March 4th and 5th at the Napa Valley Invitational hosted by and held at the Gymnastics Zone here in Napa.

Delanni scores 10 for Gymnastics Zone Boys



The Gymnastics Zone boys teams competed at the Ohana Surf Classic on February 5th at the Santa Cruz County Fairgrounds in Watsonville, hosted by Ohana Gymnastics of Santa Cruz.

The results are as follows:

Level 4 Team:
6-8 yrs age division
Gabriel Deeik   seventh on floor, second on pommel, seventh on rings, second on vault, second on parallel bars, fifth on high bar and third all-around with a score of 53.100.
Eli Ewig  fifth on floor, sixth on pommel, fifth on rings, seventh on vault, seventh on parallel bars, sixth on high bar and seventh all-around with a score of 48.800.

9-10yrs age division
Bodey Denkin – first on floor, first on pommel, third on rings, first on vault, second on parallel bars, third on high bar and first all-around with a score of 55.600.
Orion Seal  second on floor, fourth on pommel, first on rings, third on vault, fourth on parallel bars, third on high bar and second all-around with a score of 55.400.
Leonardo Deeik – fifth on floor, first on pommel, sixth on rings, sixth on vault, seventh on parallel bars, eighth on high bar and fourth all-around with a score of 51.000.

Nicholas Boyd – ninth on floor, sixth on pommel, ninth on rings, fourth on vault, fifth on parallel bars, fifth on high bar and seventh all-around with a score of 49.200.

11+  age division
Landon Cummings – second on floor, third on pommel, third on rings, first on vault, second on parallel bars, fifth on high bar and third all-around with a score of 53.700.

Logan Nations – eighth on floor, eighth on pommel, eighth on rings, eighth on vault, seventh on parallel bars, eighth on high bar and eighth all-around with a score of 44.500.

The Level 4 team placed second in the meet.



Level 5 Team


7-10 age division
Ethan Exum eighth on pommel, fifth on vault, fourth on parallel bars, sixth on high bar and ninth all-around with a score of 52.700.
Thomas Malloy  fifth on pommel, sixth on parallel bars, sixth on high bar and tenth all-around with a score of 52.300.
Riley Grinnell – ninth on floor, eighth on pommel, ninth on rings, third on high bar and eleventh all-around with a score of 52.200.
Mario Delanni – eighth on vault and thirteenth all-around with a score of 47.700.

11+  age division
Emilio Delanni third on floor, fifth on vault, fifth on parallel bars, first on high bar (with a 10.000) and seventh all-around with a 53.600.
Matthew Payne – thirteenth all-around with a score of 44.000.


The Level 5 team placed third in the meet.


Level 6 Team

9-11 age division
Petar Zivkovic seventh on floor, second on pommel, fourth on rings, second on vault, fourth on parallel bars, seventh on high bar and sixth all-around with a score of 54.100.

12+  age division
Noah Pack first on floor, third on pommel, first on rings, fifth on vault, first on parallel bars, second on high bar and first all-around with a score of 55.700.
Lukas Rieken second on floor, first on pommel, third on rings, first on vault, fifth on parallel bars, third on high bar and second all-around with a score of 53.900.



Liam Wallace Harper – fourth on floor, first on pommel, sixth on rings, fourth on vault, fourth on parallel bars, fourth on high bar and third all-around with as score of 52.000.

The Level 6 team placed second in the meet.


The boy’s team will compete next on February 18th and 19th at the Top-Flight Invitational hosted by Top Flight Gymnastics in Fremont.

Saturday, February 4, 2017

Gymnastics Zone Xcel Team Competes in Las Vegas



The Gold and Platinum teams from the Gymnastics Zone’s Xcel program competed in Las Vegas January 27-29 at Ballys Hotel and Casino hosted by Gymcats Gymnastics of Las Vegas, NV.

The results are as follows:

Xcel Gold Team

Junior B age division
Georgia Morris – fourth on vault, fist on bars, fourth on beam, ninth on floor and third all-around with a score of 36.925.
Chloe Barrett – sixth on vault, ninth on bars, ninth on beam and eighth all-around with a score of 35.650.

Senior A age division
Laruen Barrett – second on vault, first on bars, eighth on beam ninth on floor and third all-around with a score of 36.425.
Evelyn Gillis – fourth on bars, eighth on floor and ninth all-around with a score of 34.875.

Senior B age division
Samantha Patterson – first on vault, first on bars, second on beam, second on floor and first all-around with a score of 37.875.
Paige Moore – fifth on vault, third on bars, second on beam, fourth on floor and third all-around with a score of 37.125.
Alexi Rosenbrand – second on bars, second on floor and fifth all-around with a score of 35.675.

Xcel Platinum Team

Younger age division
Mia Meadows – third on vault, sixth on bars, first on beam, second on floor and second all-around with a score of 36.750.
Reese Larson – ninth on vault, second on beam, second on floor and ninth all-around with a score of 35.775.

Middle age division
Emmilia Moy – third on vault, third on bars, second on beam, fifth on floor and fourth all-around with a score of 36.375.
Elianna Lawson – sixth on vault, seventh on bars, sixth on beam, seventh on floor and fifth all-around with a score of 34.275.
Mia Renteria – eighth on vault, eighth on bars, fifth on beam, sixth on floor and sixth all-around with a score of 34.125.


Both the Gold and Platinum Teams won second place in the team competitions with scores of 113.175 and 108.900 respectively.

The Xcel Teams will compete again February 4th at the Ohana Surf Classic held in Watsonville at the Santa Cruz County Fairgrounds and hosted by Ohana Gymnastics of Santa Cruz.